Ukraina Kultuurikeskus kogus talveriideid, jalanõusid, talvevarustust ja rahalisi annetusi Ida-Ukraina sõjategevuses kannatada saanud ukrainlastele. Kampaania toimus 21.-29. novembril koostöös kauplusteketiga Sõbralt Sõbrale ja MTÜ Eesti Pagulasabiga.
Annetusi kogub MTÜ Ukraina Kultuurikeskus (reg. nr. 80167576)
Kontaktisik: Bogdan Ljutjuk, bogdan.ppk@gmail.com, tel. 5668 2369
Tegevuse aruanne
21.-29. novembril korraldas Ukraina Kultuurikeskus "Ukraina heaks!" kampaania raames üle-eestilise talvevarustuse kogumise aktsiooni. Abi koguti Ida-Ukraina konfliktis kannatada saanute toetamiseks.
Vaid 8 päevaga annetasid Eesti elanikud ligi 50 tonni talvevarustust (peamiselt sooje riideid ja jalatseid; lisaks magamiskotte, küttekehi jne). 25. detsembril jõudsid kolm veoautot humanitaarabiga Eestist Ukrainasse: Dnipropetrovskisse, Artemivskisse (ATO-le üks lähimaid suuremaid linnu) ning Ivano-Frankivskisse.
2014. aasta detsembrilõpu seisuga on Ukraina Kultuurikeskusele raskelt haavatute toetamiseks annetatud ligi 9048 eurot; toidu ning ravimite ostmiseks sisepagulastele on annetatud 2645 eurot. Eesti Vabariigi Välisministeerium toetas abivajavaid ukrainlasi 10 000 euroga.
Humanitaarabi ladustati sihtkohtades ja selle jagamine algas Ukraina Kultuurikeskuse esindajate kaasabil. Humanitaarabi jagati põgenike ajutistes elupaikades, lastekodudes ja internaatkoolides Donetski, Luhanski ning Dnepropetrovski oblastites. Ühtlasi alustasid UKK (Ukraina Kultuurikeskuse) kohapealsed partnerid abi jagamist ATO-s ja selle vahetus läheduses asuvates linnades ja asulates (Artemivsk, Debaltseve, Olhhovatka, Tšornuhine, Zolote, Volnovaha jt), kus praegu elatakse väga rasketes tingimustes.
Ukraina Kultuurikeskuse partneriteks Ukrainas on heategevusfond Rahvusvaheline Ukraina Abistamise Assotsiatsioon ning heategevuslik organisatsioon Haavatud SOS. Nendes organisatsioonides töötavad vabatahtlikud on suures osas ka ise sisepõgenikud.
Tutvunud kohapealse olme ja probleemidega edastasid Ukraina Kultuurikeskuse esindajad sisepagulastele ja raskelt haavata saanutele ka rahalist abi toidu ja ravimite ostmiseks. Seejuures rõõmustas UKK esindajaid asjaolu, et sisepagulased ja kannatanud ei looda ainult väljaspoolt tulevale abile vaid teevad ise kõike võimalikku ellujäämiseks. Toimetulekuks kasvatavad nad keldrites näiteks sibulat ning peavad oma ajutistes elupaikades kanu, kitsi ja lambaid.
Paljud pagulased mainisd, et lisaks saadetud humanitaarabile on neile väga oluliseks toeks teadmine, et Eesti inimesed mõtlevad neile ja toetavad ukrainlasi. Suureks kingituseks olid Naiskodukaitse üleskutsel kootud ja Ukrainasse saadetud rohkem kui 1000 paari kindaid ja sokke. Eesti humanitaarabi tähtsust sisepõgenikele võib väljendada ühe Donetskist pärit naise sõnadega: „Põgenesin Donetskist suvel ainult ühes kleidis. Minu sõbranna läks tagasi koju asjade järele ja seal ta hukkus.“
Ukraina Kultuurikeskus on tänulik kõigile, kes abistasid Ukrainat. Talvevarustuse kogumise kampaanias olid suureks abiks kauplustekett Sõbralt Sõbrele, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, MTÜ Eesti Pagulasabi , Eesti Vabariigi Välisministeerium, Keila linnavalitsus, Inimõiguste Instituut, Avatud Eesti Fond , Eesti Ukrainlaste Kongress, MTÜ Vaba Ukraina, Naiskodukaitse, Pirita linnaosa, Tarvastu Gümnaasium, Kuresaare Linnavalitsus, Tõnu Karu, kindral Johannes Kert, Mark Soosaar, Kaide-Liis Suurväli, Lesya Zag, Nastya Zhenchenko, Olena Waldenmayer, Igor Svirida, Eve Ormisson, Kristi Meikar, Valdur Vacht, Rein Siim, Nadija Koroljuk, Mykola Berestjuk, Viktor Zub. Ukrainas aitasid meid heategevusfond Rahvusvaheline Ukraina Abistamise Assotsiatsioon, heategevusorganisatsioon Haavatud SOS, Olena Hansiak-Ktskiv ja Myhailo Vitusynskiy ja paljud teised.
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut